Sektör temsilcileri, 2021 yılı adına umutlu açıklamalarda bulundu | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Sektör temsilcileri, 2021 yılı adına umutlu açıklamalarda bulundu

GoogleNews Abone ol
Sektör temsilcileri, 2021 yılı adına umutlu açıklamalarda bulundu
Bu haber 12 Ocak 2021 - 10:30 'de eklendi

2020 yılını koronavirüs pandemisi etkisinde geçiren gayrimenkul sektörü, yıl boyunca yine de yatırımcıların ilgisini çekti.

Sektör temsilcileri, 2021 yılında ise sektörün yeniden yatırım noktasında trend olabileceğini ve geçmişte olduğu gibi ‘güvenli liman’ olabileceğini belirtiyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, sektörün durumunu değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, gerileyen döviz kurunun ve güven katsayısı giderek artan makro verilerin yatırım amaçlı konut alacaklar için yeni bir fırsat yarattığını dile getirdi.

Yatırımcıların yeniden gayrimenkul sektörünü tercih etmeye başladığını belirten Durbakayım, “Tasarruflarını dövizde değerlendirenler yavaş yavaş güvenli limana girmeye başladı. Bu nedenle özellikle ikinci el konut satışlarındaki artışın temelinde tasarruf araçlarının arasında değişim olduğunu söylemek mümkün. Dövizden yeterli kar sağladığını düşünen yatırımcılar, yavaş yavaş gayrimenkule dönüş yapıyor” şeklinde konuştu.

“GAYRİMENKULÜN TÜM ALANLARINA İLGİ ARTACAK”

2021 yılında gayrimenkul sektörünün tüm alanlarında hareket beklendiğini belirten Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş, “2019 yılına göre konut fiyatları yüzde 26 arttı. Bu süreçte konut arzı düştü. Arazilere, arsalara daha alıcı gözle bakmaya başladık. Ticari gayrimenkulde zorlanmalar yaşanırken, e-ticaret dolayısıyla kent merkezlerinde lojistik depolara ihtiyaç arttı. Daha da artacak. AVM’lerde yeniden işlevlendirme, yeniden konumlama süreçleri başladı. Ofis alanları küçülüyor. Tek büyük ofis alanı yerine, personelin online çalıştığı uydu ofisler sistemine geçiliyor” diye konuştu.

Sektörde dijitalleşmenin öneminden bahseden Gümüş, “Gayrimenkul teknolojileri alanlarında inanılmaz gelişmeler oluyor. Kamunun ‘Proptech’ (gayrimenkul teknolojileri) fonu oluşturup girişimcileri desteklemesi lazım. Dijitalleşme yarışında en geride kalan gayrimenkul ve inşaat sektörünün hızlanması lazım. Deprem gerçeğini de göz önünde bulundurarak kentsel dönüşümün finansmanında otomatik değerleme ve menkulleşme adımlarını atmak lazım. Mesajı hızlı alırsak gayrimenkul sektöründe ciddi sıçramalar görebiliriz” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER