Sinovac aşısının etki oranı yüzde 99 olarak açıklandı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Sinovac aşısının etki oranı yüzde 99 olarak açıklandı

Çin’den ithal edilen Sinovac aşısıyla ilgili yapılan araştırmalarda aşının bağışıklığı koruma oranının yüzde 99 güçlendirdiği açıklandı. Araştırma Manisa, Celal Bayar Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi bölümünde görevli sağlık çalışanları tarafından yapıldı.

GoogleNews Abone ol
Sinovac aşısının etki oranı yüzde 99 olarak açıklandı
Bu haber 05 Nisan 2021 - 18:51 'de eklendi

Koronavirüs salgınına karşı Çin’in geliştirdiği ve Türkiye’ye de ithal edilen SARS CoV-2 İnaktif isimli Sinovac aşısıyla ilgili etkinlik araştırması Manisa, Celal Bayar Üniversitesi’nin tıp fakültesi bölümü halk sağlığıyla ilgili mikrobiyoloji alanındaki öğretim personeli tarafından tamamlandı.

Araştımada Sinovac aşısının bağışıklık yanıtı taranırken yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte ise aşının bağışıklık sistemini yüzde 99 oranında güçlendirdiği ortaya çıktı.

Türkiye’de analiz sonuçları açıklanan ilk kapsamlı çalışmalarından biri olma özelliğini taşıyan bağışıklık taraması çalışmasında SARS-CoV-2 Spike proteinin de koronavirüsün hücrelere bağlandığı bölgeye karşı meydana gelen nötralizan antikorların iki farklı test ile saptandığı belirtilirken aşılama öncesinde katılımcılarda yapılan antikor testi sonrasında SARS- CoV-2 antikorunun saptanmadığı 1053 kişi kapsama alınmadı. İlk aşıdan en az 28 gün sonra toplam 939 katılımcıdan ve ikinci aşıdan yine 28 gün sonra toplam 771 katılımcıdan alınan özet sonuçlarda ise aşının bağışıklık etkinliğinde yüksek bir rol oynadığı ve yeterli olduğu sonucuna ulaşıldığı aktarıldı.

Sinovac aşısında antikor düzeyi yeterli olan kişilerin koronavirüsten güvenle koruncağı garantisi olmayacağı belirtilen raporda gerekli tedbirlerin taviz verilmeden devam ettirilmesi gerektiği vurgulandı.

Sinovac aşısının etki oranı yüzde 99 olarak açıklandı
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER