Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne ilgi her geçen yıl artıyor | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne ilgi her geçen yıl artıyor

GoogleNews Abone ol
Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne ilgi her geçen yıl artıyor
Bu haber 08 Nisan 2021 - 10:00 'de eklendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

Söz konusu sistem ile Türkiye’nin tüm şehirlerindeki mülkiyet bilgileri elektronik ortamda kolay bir şekilde sorgusu yapılabiliyor. Vatandaşlar sisteme e-Devlet aracılığıyla giriş yapabiliyor.

AA’nın aktardığı habere göre, 2020 yılında vatandaşlar veya kamu ve özel kuruluşlar tarafından TAKBİS aracılığıyla 424 milyon kez tapu bilgisi sorgulaması yapıldı.

SALGIN SÜRECİ DE ETKİLİ OLDU

2020 yılının Mart ayından itibaren ülkemizde de görülen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle insanlar işlerini daha çok elektronik ortamda yapmaya gayret gösterdi. Geçtiğimiz yıl elektronik ortamlarda sunulan tapu ve imar uygulamalarına gösterilen ilginin oldukça yüksek seviyelerde olduğu görüldü.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2020 yılında e-Devlet üzerinden 424 milyon kez tapu bilgisi sorgulaması yapıldı.

Geçtiğimiz yıl en fazla sorgulamanın İstanbul’da yapıldığı belirtildi. Bu şehri Ankara ve İzmir şehirleri takip etti.

2012 YILINDAN BERİ KULLANILIYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan TAKBİS ile tapu sorgulama ile ilgili işlemlerin hızlı, güncel ve güvenilir şekilde yapılabilmesi sağlanıyor. Aynı zamanda her türlü şahıs ve kamu taşınmazlarının kontrolleri ve takip işlemleri de kolay bir şekilde yapılıyor.

E-devlet aracılığıyla kolay bir şekilde giriş yapılabilen TAKBİS uygulaması, 2012 yılından bu yana hizmet veriyor. Uygulama, geride bıraktığımız yılda en çok ilgiyi gördü. Uygulamaya ilginin önümüzdeki yıllarda devam etmesi bekleniyor.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne ilgi her geçen yıl artıyor
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER