Türk müteahhitler 2020'de en fazla Rusya'da proje üstlendi | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türk müteahhitler 2020’de en fazla Rusya’da proje üstlendi

GoogleNews Abone ol
Türk müteahhitler 2020’de en fazla Rusya’da proje üstlendi
Bu haber 19 Ocak 2021 - 22:51 'de eklendi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Genel Merkezinde düzenlenen 2020 Yılı Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’na Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan katıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Bakan Pekcan, Türk müteahhitlerinin 2020 yılı faaliyetlerinden bahsetti.

Türk inşaat firmalarının 2020’de üstlendiği projelerin bedelinin an itibarıyla 14,4 milyar dolara ulaştığını belirten Bakan Pekcan, “Bugün itibarıyla müteahhitlik sektörümüz, dünyanın 128 farklı ülkesinde 418,7 milyar dolar değerinde 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

Müteahhitlik alanında bugüne kadar en fazla konut-rezidans, kara yolu, ticaret merkezleri, enerji santralleri ve havalimanları projelerinin üstlenildiğini belirten Bakan Pekcan, “Bu 5 alt kategorideki toplam büyüklüğümüz yaklaşık 200 milyar doları bulmaktadır” dedi.

2020’DE İLGİ GÖSTERİLEN ÜLKELER

Türk firmaların artık geleneksel pazarların yanı sıra müteahhitlik sektöründe önemli bir pazar konumunda olan Batı Avrupa ve ABD pazarlarına girmeye yönelik çalışmalarını da hızlandırdığı bilgisini paylaşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2020 yılı için üstlenilen projelerin ülkesel ve bölgesel dağılımına baktığımızda en fazla proje, Rusya Federasyonu’nda üstlenilmiş olup, burada üstlenilen yeni proje tutarı 4,6 milyar dolara ulaşmıştır” diye konuştu.

2020 yılında Rusya Federasyonu’nun ardından en fazla proje üstlenilen ilk 20 ülke arasında Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Kuzey Afrika coğrafyasında bulunan geleneksel pazarların yanı sıra Romanya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Hollanda, Senegal, ABD, Mozambik ve İngiltere gibi Balkanlar, Batı Avrupa, Amerika ve Sahra Altı Afrika ülkelerinin bulunduğunu ifade eden Bakan Pekcan, “Ayrıca 2020 yılı içerisinde sektör tarafından Hindistan ve Afganistan gibi Asya ülkelerinde de projeler üstlenilmiştir. Müteahhitlik sektörümüzün, geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesi ve yeni pazarlarda da ciddi bir büyüklüğe ulaşması, geleceğe yönelik beklentilerimizi güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.

2021 YILI BEKLENTİLERİ

2020 yılının 15 milyar doları aşan bir büyüklükle kapatılması yönünde beklentinin olduğunu belirten Bakan Pekcan, bu rakamın Türk müteahhitlerinin yurt dışında zor koşullarda dahi ciddi bir performans gösterebildiğinin, bu bağlamda bir devamlılık sağladığının da kanıtı olduğunu dile getirerek, “Kovid-19 salgınının etkilerini de göz önünde bulundurarak, 2021 yılında beklentimiz toplam proje büyüklüğünün 15 milyar dolar seviyesini aşmasıdır” diye konuştu.

Türk müteahhitler 2020'de en fazla Rusya'da proje üstlendi
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER