Türk SİHA'ları sonrası Ermeni ve Yunan lobileri harekete geçti! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türk SİHA’ları sonrası Ermeni ve Yunan lobileri harekete geçti!

ABD’de yer alan Ermeni ve Yunan lobileri, Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketinin haziran ayında uzaya fırlatacağı 5B uydumuzu engellemek için, ABD Havacılık İdaresine bir mektup yazdı.

GoogleNews Abone ol
Türk SİHA’ları sonrası Ermeni ve Yunan lobileri harekete geçti!
Bu haber 16 Nisan 2021 - 20:23 'de eklendi

Uzay çalışmalarına ara vermeden devam eden Türkiye, sekizinci uydusunu fırlatmak için geri sayıma geçti.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından haziranda yörüngeye fırlatılacak 5B uydumuzu engellemek için yeni bir adım geldi. Ermenistan Radyosu’nda duyurulan haberde, ABD’de faaliyetlerine devam eden Ermeni ve Yunan lobileri yoğun markaj politikasını yeniden başlattı.

ABD’de faaliyet gösteren Yunan Amerikan Liderlik Konseyi ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, ABD Federal Havacılık İdaresine bir mektup yazdı. Mektupta uydunun Türkiye’nin askeri imkanlarının yükseleceğini belirtildi ve bu durum ‘tehlikeli’ olarak adlandırdı.

Mektubun devamında uydunun göreve başlaması ile Türk SİHA’ larının kabiliyetlerinin artacağının da üzerinde duruldu.

Türk SİHA’larının Ermenistan Azerbaycan savaşında kullanıldığının altını çizen mektupta acil durdurma çağrısı tekrarlandı. Türkiye’nin uzaydaki yedinci uydusu 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden uzaya fırlatılmıştı.

Ermeni lobileri o dönemde de ABD’ye baskı kurmuş ancak bir sonuç elde edememişlerdi. TÜRKSAT A.Ş. Gölbaşı yerleşkesini ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın uzaya gönderilme tarihlerini açıklamıştı.

Karaismailoğlu, ‘Türksat 5B haberleşme uydusunu bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatıyoruz. Türksat 6A’yı da 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz.’ demişti.

Türk SİHA’ları sonrası Ermeni ve Yunan lobileri harekete geçti!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER