Türkiye, Hafter'in Trablusa yönelik saldırılarını kınadı! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türkiye, Hafter’in Trablusa yönelik saldırılarını kınadı!

GoogleNews Abone ol
Türkiye, Hafter’in Trablusa yönelik saldırılarını kınadı!
Bu haber 10 Mayıs 2020 - 21:10 'de eklendi

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 
Libya’da ”savaş ağası” Hafter’e bağlı gayrimeşru milis güçlerinin son günlerde başta Trablus’ta olmak üzere sivillere ve sivil altyapıya yönelik saldırılarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin artırdığına işaret edildi.

Hafter’e bağlı unsurların, sadece 9 Mayıs günü, Trablus’un merkezindeki yerleşim birimlerine yoğun topçu ateşinin yanısıra 100’ün üzerinde roket fırlattığının aktarıldığı açıklamada, şöyle denildi:

”Trablus Büyükelçiliğimiz dahil diplomatik misyonların, Mitiga Havalimanı’nın, kalkışa hazırlanan sivil uçakların ve diğer sivil altyapının hedef alındığı, sivillerin hayatını kaybettiği ve yaralandığı bu saldırılar savaş suçu teşkil etmektedir. Bu vesileyle, Libya’daki temsilciliklerimiz ile çıkarlarımızın hedef alınması halinde, Hafter unsurlarını meşru hedef olarak telakki edeceğimizi tekrar vurguluyoruz.


BM’nin bu vahşet karşısında daha fazla hareketsiz kalması kabul edilemez. Mübarek Ramazan ayında ve bu salgın döneminde çocuk, kadın, yaşlı demeden kendi halkını katleden darbeci Hafter’in durdurulması uluslararası toplumun ortak sorumluluğudur. Hafter’e askeri, mali ve siyasi destek veren ülkelerin, Libya halkının maruz kaldığı mezalimde ve ülkenin sürüklendiği kaos ve istikrarsızlıkta sorumluluklarının bulunduğu unutulmamalıdır. Türkiye, dost ve kardeş Libya halkının korunması için Libya’nın meşru hükümetini ve kurumlarını desteklemeye devam edecektir.”

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER