Türkiye'nin geliştirdiği inovatif aşı adayı, DSÖ listesine girdi | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türkiye’nin geliştirdiği inovatif aşı adayı, DSÖ listesine girdi

Türkiye’nin yenilikçi yöntemler kullanarak VLP temeli ile geliştirdiği inovatif aşısı Dünya Sağlı Örgütü’nün (DSÖ) listesine girdiği bildirildi.

GoogleNews Abone ol
Türkiye’nin geliştirdiği inovatif aşı adayı, DSÖ listesine girdi
Bu haber 01 Nisan 2021 - 10:00 'de eklendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın ‘Kovid-19 Türkiye Platformu’nun başlattığı çalışmalarla birlikte yenilikçi aşı geliştirme yöntemlerinden biri olan virüs benzeri parçacıklar (VLP) kullanılarak ortaya çıkardığı aşı çalışmasının insan üzerinde denemelere başlanılan dünyadaki 4’ncü aşı adayı olduğu ve inovatif aşı adayının Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) listesine dahil edildiği duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın virüsle mücadele edebilen aşı ve ilaçların geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların koordine etmesiyle ilgili başlattığı çalışmalar kapsamında geliştirilen ‘TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu’nda 8’i aşı ve 9’u da ilaç olmak üzere toplam 17 projenin çalışmalarını hızlandırdı. Bu çalışmalarda inovatif yöntem olarak bilinen VLP temelli aşı çalışmaları da hızlandırılırken dünya genelinde en yenilikçi aşı yöntemi olarak kabul edilmiş olan aşı çalışmasından müjdeli bir haber paylaşıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı bir paylaşımda VLP teknolojisi ile geliştirdikleri aşı adayının 27 Mart tarihinde Faz 1 aşamasına geçtiğini ve aşının 30 Mart tarihinde de DSÖ’nün Kovid-19 aşı adayları listesinde dahil edilerek dünya genelinde klinik aşamaya geçilen 4’üncü aşı adayı olduğunu duyurdu.

Türkiye’nin geliştirdiği inovatif aşı adayı, DSÖ listesine girdi
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER