Türkiye'ye verilmeyen F-35'lerin Satışı, Bakın Biden Kime Onay Verdi! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Türkiye’ye verilmeyen F-35’lerin Satışı, Bakın Biden Kime Onay Verdi!

GoogleNews Abone ol
Türkiye’ye verilmeyen F-35’lerin Satışı, Bakın Biden Kime Onay Verdi!
Bu haber 15 Nisan 2021 - 12:45 'de eklendi

ABD’de Biden yönetimi, Kongre’ye Birleşik Arap Emirlikleri’ne F-35, SİHA ve çeşitli ekipmanların bulunduğu 23 milyar dolarlık silah satışının devam ettireceğini bildirdi.

Biden yönetimi, Trump döneminde yapılan satış anlaşmasını incelemek üzere askıya almıştı. Yapılan inceleme sonunda satışın yapılmasına karar verildi.

Türkiye'ye verilmeyen F-35'lerin Satışı, Bakın Biden Kime Onay Verdi!

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Washington’un BAE silah satma projesine devam etmeyi planladığını ancak yönetimin silahların kullanımıyla ilgili “ayrıntıları gözden geçireceğini” ifade etti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, anlaşmanın tamamlanması halinde teslimatların 2025 yılından önce yapılmayacağını söyledi.

Bazı Kongre üyeleri, BAE’nin en büyük insani krizlerden biri olan Yemen savaşındaki rolünden dolayı silah satışına sıcak bakmıyordu. Ayrıca bazı senatörler de söz konusu silah satışı ile İsrail ordusunun teknolojik avantajını zora sokacağından endişeli.

Ancak BAE ile diplomatik ilişkilerini normalleştiren İsrail, silah satımına karşı çıkmadıklarını ifade etmişti. ABD’nin Orta Doğu’daki önemli müttefiklerinden olan BAE, uzun bir süredir Washington’dan F-35 satın almak istiyordu.

Biden’in bu satış anlaşmasına onay vermesiyle BAE, F-35 savaş uçaklarına 2025 yılından sonra kavuşmuş olacak. Bu satış anlaşması Ortadoğu’daki en güçlü hava kuvvetlerinden birine sahip olan BAE hava kuvvetlerinin kabiliyet ve etkisini daha da arttıracaktır. ABD Ortadoğu’daki en önemli stratejik ortağı olan İsrail dışında başka bir ülkeye F-35 savaş uçağı satmış olacak ve Ortadoğu’daki İsrail’in hava üstünlüğüne son vermiş olacak.

BAE ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz sorunu noktasında birlikte hareket ettiği düşünüldüğünde,  savaş uçağı filosunu yenilemeyen ve 2030’dan önce milli savaş uçağını uçuramayacak bir Türkiye’nin bölgedeki hava üstünlüğünü Yunanistan’a bırakması ilerleyen yıllarda ciddi bir milli güvenlik tehlikesine yol açacaktır. Yunanistan’ın Fransa’dan 5.nesil savaş uçağı olan Rafale’ı alması bölge üzerinde ve Adalar Denizindeki hava üstünlüğümüzün doğrudan doğruya Yunanistan’a terk edilmesi anlamına gelecektir.

İsrail ise bu anlaşmaya karşı çıkmamış ve ABD’den geçtiğimiz Eylül ayında F-22 Raptor savaş uçaklarını talep etmişti. Önümüzdeki günlerde İsrail’e F-22 savaş uçağının satışının gündeme gelmesi muhtemel görünmektedir.

KAYNAK: tr.euronews.com

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER