Üniversite öğrencisi nüfusunun fazla olduğu şehirlerde emlak piyasası durağanlaştı | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Üniversite öğrencisi nüfusunun fazla olduğu şehirlerde emlak piyasası durağanlaştı

GoogleNews Abone ol
Üniversite öğrencisi nüfusunun fazla olduğu şehirlerde emlak piyasası durağanlaştı
Bu haber 24 Şubat 2021 - 13:59 'de eklendi

Ülkemizi de etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle üniversiteler yaklaşık 1 yıldır uzaktan eğitim veriyor.

Bu durum ise Eskişehir, Bursa, Konya gibi üniversite öğrencilerinin bol olduğu şehirlerin emlak piyasasını doğrudan etkiledi.

NTV’de yer alan habere göre, üniversite şehirlerinde evler boş kalınca konut kiralarında ciddi düşüşler yapıldı. Bu şehirlerde faaliyet gösteren emlak sektörü temsilcileri, yeniden hibrit eğitime geçilmesiyle emlak sektöründe haraketlilik yaşanacağını belirtiyor.

“EVLER YÜZDE 75 BOŞ”

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, bu yıl pandemiden dolayı öğrencilerin Bursa’ya gelmesinin beklenmediğini belirterek, “İnsanlar kısa dönemde ev tutmayı düşünmüyor. Öğrencilerin yoğun olduğu Görükle Bölgesi esnafı, ev sahipleri ve emlakçılar sancılı bir dönem geçiriyor. Evler yüzde 75 oranında boş. Satış olarak Görükle’de bir hareketlilik var ancak kiralıklar durağan. 1+1 ve 2+1 dairelerin kiraları şu an bin lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Öğrenciler gelirse kiralarda yüzde 10-15 bandında artış bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Şehirlerde yalnızca emlak piyasasının bu durumdan etkilenmediğine dikkat çeken Çelebi, “Öğrencinin olduğu yerde tüketim ve hareketlilik var. Sadece emlak piyasası değil, bölgedeki kafe, giyim, lokanta her şey hareketlenecek” diye konuştu.

“FİYATLARDA ARTIŞ OLMAZ”

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay ise yüz yüze eğitim olmadığı için öğrencilerin boşalttığı çok sayıda ev olduğunu belirterek, “Öğrenciler döndükleri zaman ev bulmakta zorlanmayacaklar. Mal sahipleri tedirgin ve şu anda kapıcı giderleri, bina giderleri mal sahiplerinin üzerinde yük olmuş durumda. Ceplerinden ödüyorlar. O nedenle fiyatlarda artış olmaz ve ev sahipleri kolaylık sağlayacaktır. Yalnızca ev sahipleri değil emlakçılar da, kafeler, esnaf ve AVM’ler de öğrencilerin dönmesini bekliyor. Eski fiyatların altında bile ev kiraları söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER