Yeni araştırmalara göre Covid Salgınında yeni bir semptom daha görüldü! | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Yeni araştırmalara göre Covid Salgınında yeni bir semptom daha görüldü!

Koronavirüs salgınında bu güne kadar bilinen semptomların yanına bir yenisi daha eklendi. Yapılan araştırmalarda salgına yakalanan kişilerde görülen yeni belirtiyle ilgili detaylı bilgileri Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Prof. Dr. Ömer Karadaş verdi.

GoogleNews Abone ol
Yeni araştırmalara göre Covid Salgınında yeni bir semptom daha görüldü!
Bu haber 31 Mart 2021 - 10:00 'de eklendi

Koronavirüs salgının var olan belirtilerinin yanına bir yenisinin daha eklendiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

Yeni belirti hakkında bilgiler paylaşan Prof. Dr. Ömer Karadaş, Kovid-19 salgınına yakalanan bazı kişilerde epilepsi nöbetleri görüldüğünü söyledi. Koronavirüs hastalığının ilk başlarda enfeksiyon özellikleriyle ön planda olduğunu ama zamanla nörolojik bulgularında ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Karadaş, söz konusu nörolojik bulguların da baş ağrısının yanı sıra bilinç bozukluğu kaybına kadar ulaştığını kaydetti.

Bazı kişilerde görülen bilinç bozukluklarında genel olarak epilepsi yani sara nöbetleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karadaş, nörolojik tetkiklerinde bu tarz sara nöbetlerinin tespit edildiğini belirterek bazı hastalarda kendilerinin gördüklerini de sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Karadaş, konuşmasının devamında kişilerin normal şartlar altında beklenmedik bir ilaç kullandığı yada fazla alkol tüketiminden sonra bu tarz nöbetlerin olabileceğini belirterek koronavirüs salgınına yakalanan kişide birçok organının etkilenmesi sonucunda aynı nöbetleri yaşayabileceğini ifade etti.

Özellikle epilepsi hastalarının durumlarının farklı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karadaş, hem epilepsi hastalarında hem de epilepsi hastası olmayan fakat koronaya yakalanan kişilerde şayet bilinç bulanıklığı var ise her zaman epilepsi nöbeti yaşayabileceği gerçeğinin unutulmaması gerektiğini kaydetti. Böyle dönemler için hastaların tedaviye hızla alınması gerektiğini belirten Karadaş, koronavirüs için verilen bazı destekleyici ilaçlarının var olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgınında yeni bir semptom daha görüldü!
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER