Yıla yüksek faiz oranlarıyla başlayan konut kredileri, Şubat ayını da aynı şekilde geçirdi | intHaber.com

SON DAKİKA

intHaber.com

Yıla yüksek faiz oranlarıyla başlayan konut kredileri, Şubat ayını da aynı şekilde geçirdi

Konut satışlarını doğrudan etkileyen bu durum Şubat ayında da değişmedi.

GoogleNews Abone ol
Yıla yüksek faiz oranlarıyla başlayan konut kredileri, Şubat ayını da aynı şekilde geçirdi
Bu haber 28 Şubat 2021 - 12:16 'de eklendi

Konut yatırımcıları kadar inşaat sektörünün de yakından takip ettiği konut kredisi faiz oranları, 2021 yılına yüksek seviyelerden giriş yaptı.

Yüksek faiz oranları altında geçirilen Ocak ayında konut satışları yıllık bazda yüzde 37 oranında düşüş gösterdi. Bu dönemde ipotekli (banka kredisiyle) konut satışları da yüzde 74 oranında düştü. Şubat ayına ait konut satış verileri 2 hafta sonrasında açıklanacak.

Şubat ayı ortasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı açıklandı. Bu dönemde faiz artışına veya indirimine gidilmedi. Merkez Bankası, politika faizlerini yüzde 17 düzeyinde sabit tuttu. Bu gelişme, konut kredisi faizlerine herhangi bir etkide bulunmadı.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Şubat ayı sonunda en uygun konut kredisi faizinin özel bankalar tarafından sunulduğu görüldü. Kamu bankalarının konut kredileri yüzde 1.40’lar seviyesinde yer alıyor.

Ziraat Bankası tarafından 120 ay vadeli konut kredileri yüzde 1.47 seviyesinden sunuluyor. VakıfBank’ta bu oran yüzde 1.49 seviyesinde görülürken HalkBank’ta yüzde 1.42 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında en uygun faiz oranı yüzde 1.35 ile ING Bank tarafından sunuluyor. ING Bank’ta 150 bin TL tutarında 120 ay vadeli konut kredisinin aylık taksitleri 2 bin 531 TL seviyesinde oluyor.

Akbank tarafından 120 ay vadeli yüzde 1.39 faiz oranından konut kredisi sunuluyor. İş Bankası’nda ise 120 ay vadeli yüzde 1.40 faiz oranından konut kredisi kullandırılıyor.

Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 1.45 faiz oranından konut kredisi sunuluyor. Garanti BBVA’da ise yüzde 1.49 faiz oranıyla konut kredisi sunuluyor.

Konut satışlarını doğrudan etkileyen bu durum Şubat ayında da değişmedi.
ABONE OL
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER